Kontakt Zapytanie ofertowe
Skład celny

Składowanie towarów w składzie celnym

Oferujemy usługę bezpiecznego, zdigitalizowanego i w pełni profesjonalnego przechowywania towarów w składach celnych, zatwierdzonych przez organy celno-skarbowe i pozostających pod ich ścisłym nadzorem. Nasze składy celne są usytuowane w strategicznych lokalizacjach, co ułatwia przepływ towarów i zmniejsza koszty logistyczne. Dzięki dobrze zagęszczonej sieci składów celnych, które oferujemy, sprawniej niż konkurencja organizujemy transport, a nasi klienci szybciej niż inni reagują na zmieniające się potrzeby rynku.

Dysponujemy zaawansowanym programem do zarządzania stanami towarów (WMS) dzięki czemu klient ma dokładną informację na temat ilości konkretnych towarów, które są składowane w składzie celnym. Na każdym etapie współpracy, podmioty składujące towary w składach celnych ASL mogą liczyć na wsparcie i doradztwo naszych doświadczonych pracowników.

Co to jest skład celny? Na czym polega magazynowanie towaru w składzie celnym?

W składzie celnym mogą zostać umieszczone towary, za które chcemy odroczyć płatności cła i podatków związanych z importem towarów (podatek VAT, cło, akcyza). Są to więc towary, które fizycznie zostały zaimportowane zza granicy i umieszczone w składzie, ale formalnie są jeszcze „za granicą”. Nie ma ograniczeń czasowych dla składowania towarów w składach celnych. W czasie składowania towaru w składzie celnym, z magazynów można wypuszczać towar partiami, w zależności od potrzeb. Dzięki umieszczeniu towaru w składzie celnym, ułatwiony jest też ich reeksport.

Czym różni się skład celny od magazynu czasowego składowania?

Skład celny, mimo że podobnie zorganizowany, różni się od magazynu czasowego składowania (sprawdź ofertę ASL: magazyn czasowego składowania). W składzie celnym umieszczamy towar, kiedy chcemy odroczyć płatności związane z jego importem. Jest to wygodne rozwiązanie dla firm, szczególnie zajmujących się handlem międzynarodowym, mające na celu dbanie o płynność finansową, szczególnie przy imporcie dużych ilości towarów. Możemy wprowadzać do obrotu towar w miarę wzrostu popytu na niego lub w momencie dogodnych kursów walut. Skład celny jest często narzędziem zarządzania ryzykiem związanym z wahaniami kursów walut w okresie między importem a wprowadzeniem towaru na rynek. Przechowywanie dużych ilości towarów w jednym miejscu usprawnia logistykę i powoduje, że w razie nagłego przyrostu popytu na towar, można go szybko wprowadzić do obrotu.

 

Magazyn czasowego składowania służy natomiast przechowywaniu importowanych towarów, gdy istnieją przeszkody formalne na drodze do oclenia ich (najczęściej jest to brak odpowiedniej dokumentacji, ale też często konieczność przeprowadzenia dodatkowych kontroli, tj. sanepidowskiej).

 

*Dopełnianie formalności celnych i kompletacja wszelkich dokumentów potrzebnych do transportu międzynarodowego drogowego, lotniczego, morskiego i kombinowanego leży w ramach naszych kompleksowych usług logistycznych – sprawdź: doradztwo celne i podatkowe w transporcie w ofercie ASL.

 

prywatny skład celny warszawa składowanie celne

Czy można korzystać z towaru znajdującego się w składzie celnym?

Okres składowania towarów w magazynie czasowego składowania nie może być dłuższy niż 90 dni, a towar, który się tam znajduje, jest dostępny dla importera, ale nie może zostać on w żaden sposób naruszony. Towaru znajdującego się w magazynie czasowego składowania nie można więc konfekcjonować, zmieniać mu opakowania, sortować, ,etykietować, przeładowywać, ani zmieniać jego właściwości. Zakaz obowiązuje do momentu, aż towar zostanie ostatecznie odprawiony lub…przeniesiony do składu celnego. Wspomniane operacje na towarze są możliwe, gdy znajduje się w składzie celnym).  

Dlaczego warto skorzystać ze składu celnego prowadzonego przez ASL?

Firmy korzystające ze składów celnych w ASL mają większą pewność co do zgodności z obowiązującymi przepisami celnymi, co może chronić je przed sankcjami lub dodatkowymi kosztami związanymi z kontrolami. Skład celny jest też w wielu przypadkach odpowiednią opcją dla firm zlokalizowanych na terenie Polski lub pozostałych krajów Unii Europejskich, które handlują z podmiotami spoza UE, ponieważ w składzie celnym można umieścić towary do czasu, gdy zostaną spełnione wymagania rynkowe do ich wprowadzenia, bez natychmiastowego obowiązku uiszczenia opłat celnych.