Kontakt Zapytanie ofertowe
Ewolucja czy rewolucja w TSL? 20 lat Polski w UE

Ewolucja czy rewolucja w TSL? 20 lat Polski w UE

W maju 2004 roku Polska wstąpiła do prężnie rozwijającej się wspólnoty Unii Europejskiej. Było to niewątpliwie wydarzenie kluczowe dla gospodarczego rozwoju naszego kraju w przeciągu ostatnich lat. Jak zmieniła się Polska branża logistyczna, jeśli popatrzeć na podstawowe wskaźniki gospodarcze? 

Gospodarczy rozwój Polski

Ostatnie dwie dekady były bardzo znaczącym okresem dla rozwoju Polski, po wstąpieniu do UE nastąpił dynamiczny wzrost gospodarczy naszego kraju, czego namacalnym dowodem mogą być chociażby wskaźniki makroekonomiczne, w których Polska coraz bardziej zbliża się do średnich unijnych wartości. W momencie wejścia do UE nasz PKB per capita stanowił tylko 50 proc. średniej unijnej, natomiast dzięki rozwojowi gospodarczemu w ostatnich latach zbliżamy się do wartości 80 p.p.

Nowa infrastruktura zwiększa atrakcyjność Polski jako regionu inwestycyjnego

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwoliło na sprawne nadrobienie zaległości względem zachodnich sąsiadów. Swobodny przepływ towarów pozwolił na zwiększenie eksportu, a wolność przepływu kapitału tylko to wzmocniła. Zyskał również Import, w ostatnich latach powiększył się o około 6,5 razy względem momentu wejścia do UE. Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów do ulokowania swojego kapitału. To był prawdziwy przełom, rozwój polskiej infrastruktury transportowej, dofinansowywany ze środków UE przez ostatnie 20 lat, miał znaczny wpływ na obecny stan branży logistycznej w Polsce – podkreśla Jan Boratyński, członek zarządu ASL z 25 letnim doświadczeniem w branży TSL.

Najbliższa przyszłość Polski w UE

W najbliższych latach Polska może dalej liczyć na dofinansowania unijne, w perspektywie finansowej 2021 – 2027 Polska jest największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw UE, oznacza to więcej inwestycji o znaczeniu strategicznym dla całego regionu Europy Środkowej. Na przestrzeni 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj stał się znaczącym graczem na międzynarodowej scenie handlowej. Zwiększone zainteresowanie Polską jako rynkiem eksportowym nie tylko przyciąga uwagę globalnych eksporterów, ale także napędza rozwój handlu zagranicznego. Dynamicznie rosnąca gospodarka, korzystne położenie geograficzne oraz ciągłe inwestycje w infrastrukturę tworzą dogodne warunki do dalszego wzrostu i umacniania pozycji Polski na światowych rynkach. Przyszłość rysuje się obiecująco, a nasza obecność w Unii Europejskiej z pewnością będzie nadal sprzyjać rozwojowi gospodarczemu.

Pozostałe wpisy

Nowa lokalizacja, nowe możliwości!

Z radością informujemy, że nasz gdyński oddział ASL zmienił lokalizację! Teraz znajdziecie nas w nowoczesnym, większym biurze przy ul. Janka […]


Czytaj więcej

ASL gotowe na wdrożenie nowych systemów celnych

Już 31.10.2024 zostaną uruchomione nowe systemy AES/ECS2 PLUS oraz NCTS2 PLUS, które zrewolucjonizują sposób zgłaszania odpraw celnych poprzez platformę PUESC. […]


Czytaj więcej

“Wyprodukowane w UE” – co to znaczy i jakie warunki musi spełnić towar, aby został uznany za pochodzący z Unii Europejskiej?

Aby towar konfekcjonowany (przygotowany do sprzedaży detalicznej, np. zapakowany w mniejsze jednostki) mógł zostać uznany za pochodzący z Unii Europejskiej […]


Czytaj więcej