Kontakt Formularz kontaktowy
Przewóz towarów transportem drogowym do i z Wielkiej Brytanii po Brexicie
transport do wielkiej brytanii po brexit

Przewóz towarów transportem drogowym do i z Wielkiej Brytanii po Brexicie

Decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej spowodowała zmiany na rynku logistycznym. Jak wygląda transport towarów między Wielką Brytanią a Polską po Brexicie oraz jak planować łańcuchy dostaw między Polską a Wyspami, aby minimalizować koszty?

Wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, kraj ten stał się dla Polski w transporcie „krajem trzecim”, a transport towarów musi odbywać się w tranzycie celnym. Po Brexicie, Wyspy wyszły z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), na granicach pojawiły się od nowa kontrole, czas oczekiwania na wjazd (i wyjazd) z towarem znacznie się wydłużył Aktualnie procedury celne nie wpływają na czas transportu. Odbywa się on płynnie więc tą wzmiankę można pominąć, a ilość dokumentów potrzebnych do legalnego importowania i eksportowania towarów z i na Wyspy znacząco się namnożyła.

*ASL to firma logistyczna, która pomaga zorganizować formalności związane z ocleniem, transportem i magazynowaniem towarów. Przygotowujemy dokumenty przewozowe, dajemy pełen monitoring i doradzamy w organizowaniu importu/eksportu. Oferujemy drobnicę drogową, morską i lotniczą, a także transport całopojazdowy międzynarodowy (i krajowy) w zawsze najniższych cenach.

Przewóz towarów transportem drogowym do i z Wielkiej Brytanii po Brexicie – nasza firma pomaga zorganizować formalności

TiR-y i inne auta transportujące towary drogą lądową mogą zostać zatrzymane przez brytyjskie służby graniczne w celu skontrolowania dokumentów celnych, uprawnień kierującego pojazdem, skontrolowania stanu technicznego pojazdu, a także zgodności przewożonego ładunku z dokumentami przewozowymi.

Transportując towar z i do Wielkiej Brytanii z Polski i innych krajów Unii Europejskiej, należy dokonać odprawy celnej transportowej, otwarcia tranzytu, zamknięcia tranzytu, a także trzeba odprawić towar w imporcie. Każdy podmiot uczestniczący w łańcuchu dostaw niezależnie od tego, w którą stronę się odbywają) musi mieć numer EORI GB.

Transport do Wielkiej Brytanii – wymagania wobec kierowców (kod 95, numer GMR)

Kierowcy przewożący nasz ładunek, poruszający się na terenie Wielkiej Brytanii, muszą w każdej chwili być gotowi do pokazania służbom brytyjskim kodu 95 (kod 95 jest bardzo rzadko używany. Lepiej zastąpić go ogólną nazwą Certyfikatu Kompetencji Zawodowych Kierowcy ( CPC  ) wpisanego do prawa jazdy lub odpowiedniego wpisu poświadczającego, że są kierowcami zawodowymi, odnotowanego w karcie kwalifikacji kierowcy.

Z czasem też wprowadzono konieczność zarejestrowania się w systemie GVMS, czyli w systemie obsługi samochodów ciężarowych. Dotyczy to każdego pojazdu przewożącego ładunki, które wjechało na teren Wielkiej Brytanii z zagranicy i chce dostarczyć towar do odbiorcy zlokalizowanego na jego terenie. Eksporter/agent/spedytor powinien dostarczyć przewoźnikowi wszystkie dokumenty celne oraz inne dokumenty dotyczące trasy, które będą wymagane do złożenia deklaracji przez kierowcę O tym, że zarejestrowaliśmy się w systemie GVMS, służby brytyjskie dowiadują się już w momencie przekraczania przez nas granicy. (niektóre lub wszystkie z przygotowanych dokumentów mogą zostać przesłane cyfrowo, dzięki czemu z wyprzedzeniem można wygenerować indywidualny numer – musimy wtedy mieć wygenerowany dla nas indywidualny numer GMR, który zaświadcza, że dokonaliśmy pełnego zgłoszenia celnego. Aby uzyskać ten numer, konieczne jest utworzenie brytyjskiego konta Government Gateway i zarejestrowanie się tam. Aby to było możliwe, konieczne jest uzyskanie numeru EORI wydawanego polskim przewoźnikom przez Krajową Administrację Skarbową. ASL jako firma logistyczna świadczy usługi kompleksowe, zgodnego z przepisami transportu z krajów Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii – skontaktuj się z naszymi pracownikami, aby poznać szczegóły oferty dla Twojego indywidualnego przypadku!

Transport towarów do Wielkiej Brytanii – zakaz kabotażu

W trakcie przeprowadzania szeregu zmian związanych ze stopniowym wychodzeniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zaostrzyły się przepisy związane z kabotażem. Pod koniec 2022 roku weszły w życie zmiany w przepisach, zgodnie z którymi przewozów kabotażowych można dokonywać na terenie Wielkiej Brytanii pod warunkiem,Każda podróż może obejmować do 2 przewozów kabotażowych w Wielkiej Brytanii , pod warunkiem, że są one wykonywane po podróży z ładunkiem z UE i w ciągu 7 dni od rozładunku w Wielkiej Brytanii . że auto wjechało na wyspy z towarem w imporcie, przy czym dozwolone są tylko dwie operacje w ciągu 7 dni. Operacje transportowe mogą być wykonywane jedynie w całości tym samym pojazdem (lub zespołem pojazdów).

Zmiany nastąpiły również jeśli chodzi o transport intermodalny. Tutaj Brytyjczycy zakazali odbioru towarów za pomocą naczep, które są niezarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Nie ma możliwości również uzyskania dostępu do załadunku i rozładunku towarów w ramach transportu intermodalnego w odległości większej niż 25 km od granicy brytyjskiego wybrzeża.

Transport do Wielkiej Brytanii po Brexicie – zmiany w 2024 roku

Z dniem 30 kwietnia 2024 roku weszły w życie zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli granicznej towarów wwożonych do Wielkiej Brytanii z krajów Unii Europejskiej. Brytyjczycy utworzyli punkty kontroli granicznej (BCP), w których kontroluje się produkty zwierzęce, rośliny i produkty roślinne określane jako średniego ryzyka.

Podsumowanie – zmiany w transporcie po Brexicie

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie zahamowało importu i eksportu (wręcz przeciwnie – wg wskaźników import i eksport między Wyspami a krajami Unii Europejskiej rośnie z roku na rok), ale znacznie podniósł koszty transportu, magazynowania, a także koszty pośrednie związane z transportem (firmy muszą np. zatrudnić dodatkowych pracowników do obsługi transportu w nowej formie) oraz skomplikował cały proces. ASL doskonale porusza się w meandrach logistyki po Brexicie – również dla towarów niestandardowych, tj. transport leków z i do Wielkiej Brytanii, transport w branży spożywczej, czy transport maszyn, gabarytów, elektroniki i towarów niestandardowych. Skontaktuj się z nami i wyceń szybko transport swojego ładunku!

Pozostałe wpisy

10 lat innowacji w logistyce – spotkanie CrossTrades OBL w Kuala Lumpur

10 lat innowacji w logistyce – spotkanie CrossTrades OBL w Kuala Lumpur Niedawno mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z okazji […]


Czytaj więcej

Nowa lokalizacja, nowe możliwości!

Z radością informujemy, że nasz gdyński oddział ASL zmienił lokalizację! Teraz znajdziecie nas w nowoczesnym, większym biurze przy ul. Janka […]


Czytaj więcej

ASL gotowe na wdrożenie nowych systemów celnych

Już 31.10.2024 zostaną uruchomione nowe systemy AES/ECS2 PLUS oraz NCTS2 PLUS, które zrewolucjonizują sposób zgłaszania odpraw celnych poprzez platformę PUESC. […]


Czytaj więcej