Kontakt Formularz kontaktowy
Szybszy transport koleją? – Wdrożenie systemu GSM-R

Szybszy transport koleją? – Wdrożenie systemu GSM-R

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z Nokia Solutions and Networks sp. z o.o., firmą która jest jednym z wiodących dostawców urządzeń systemu GSM-R. Tak jak zostało to zapisane w kontrakcie wykonane zostaną niezbędne aktualizacje oprogramowania oraz rekonfigurację podsieci radiowej, aby zintegrować ją z nową centralą dostarczoną w ramach narodowego projektu wdrożenia sieci GSM-R.

Czym jest system GSM-R?

System GSM-R stworzony został w oparciu o podstawowy system GSM. Rozszerzono go jednak o funkcje potrzebne do eksploatacji i utrzymania infrastruktury kolejowej oraz zarządzania ruchem pociągów. System ten pozwala również na usprawnienie procesu przejazdu pociągów, mogą one również osiągać większą prędkość. Co przekłada się na skrócenie czasu transportu pasażerów.

Działania na rzecz rozwoju systemów GSM-R zaowocują powiększeniem się sieci objętej jej zasięgiem oraz pozwolą na dążenie do jej ujednolicenia.

Pierwszym widocznym efektem prac będzie umożliwienie uruchomienia eksploatacji obserwowanej łączności głosowej GSM-R na linii kolejowej łączącej Warszawę z Trójmiastem, która planowana jest na trzeci kwartał przyszłego roku. Taki rodzaj eksploatacji polega na testowaniu i monitorowaniu nowego systemu w rzeczywistych warunkach, aby zebrać doświadczenia i zapewnić jego możliwie najbezpieczniejsze wdrożenie. Pozwoli to na przetestowanie wielu scenariuszy eksploatacyjnych, w których łączność GSM-R będzie wykorzystywana do komunikacji. Wprowadzany system pozwoli na komunikację pomiędzy dyżurnymi ruchu PLK SA a maszynistami prowadzącymi pociągi przewoźników oraz między pracownikami PLK SA i pracownikami przewoźników.

Zebrane doświadczenia będą miały wpływ na ostateczny kształt instrukcji i regulaminów przyjętych przez PLK SA i przewoźników. Po zakończeniu eksploatacji obserwowanej komunikacja głosowa w sieci GSM-R zostanie udostępniona do użytkowania na pozostałych liniach kolejowych objętych projektem.

Czas realizacji projektu jest szacowany na około 13 miesięcy.

Pozostałe wpisy

Nowa lokalizacja, nowe możliwości!

Z radością informujemy, że nasz gdyński oddział ASL zmienił lokalizację! Teraz znajdziecie nas w nowoczesnym, większym biurze przy ul. Janka […]


Czytaj więcej

ASL gotowe na wdrożenie nowych systemów celnych

Już 31.10.2024 zostaną uruchomione nowe systemy AES/ECS2 PLUS oraz NCTS2 PLUS, które zrewolucjonizują sposób zgłaszania odpraw celnych poprzez platformę PUESC. […]


Czytaj więcej

“Wyprodukowane w UE” – co to znaczy i jakie warunki musi spełnić towar, aby został uznany za pochodzący z Unii Europejskiej?

Aby towar konfekcjonowany (przygotowany do sprzedaży detalicznej, np. zapakowany w mniejsze jednostki) mógł zostać uznany za pochodzący z Unii Europejskiej […]


Czytaj więcej