Region Europy Środkowo-Wschodniej wchodzi obecnie w kluczowy moment transformacji. Może ona uczynić ten region jednym z najważniejszych obszarów logistycznych na świecie.
Rozwój logistyki w Polsce
Polska od wielu lat konsekwentnie umacnia swoją pozycję na Europejskim rynku logistycznym. Przekłada się to na wyraźny wzrost, dzięki czemu ciągle poprawiamy swoją pozycję w globalnych rankingach TSL. Nasz kraj intensywnie inwestuje w logistykę magazynową, infrastrukturę i transport drogowy, a także rozwija porty morskie.
Co wpływa na wzrost?
Wzrost znaczenia regionu wynika z szeregu strategicznych inwestycji w infrastrukturę, takich jak Rail Baltica oraz CPK. Projekty te mają na celu poprawę połączeń transportowych. Zarówno wewnątrz regionu, jak i z resztą Europy, co jest kluczowe dla zwiększenia efektywności łańcuchów dostaw. Choć już teraz chociażby w transporcie drogowym Polska szczyci się jednymi z najlepszych wyników w Europie.
Wspomniane wcześniej inwestycje, połączone z rosnącym znaczeniem bezpiecznych i odpornych na zakłócenia łańcuchów dostaw, czynią region CEE coraz bardziej atrakcyjnym dla międzynarodowych inwestorów. W dobie globalnych wyzwań, takich jak napięcia geopolityczne czy zmiany klimatyczne, Europa Środkowo-Wschodnia zyskuje na znaczeniu jako stabilne i strategiczne miejsce do prowadzenia działalności logistycznej.
Centralny Port Komunikacyjny, który ma stać się inwestycją łączącą transport lotniczy, kolejowy i drogowy – jest jednym z kluczowych elementów tej transformacji. Inwestycje te nie tylko poprawią połączenia regionalne, ale także wzmocnią pozycję Polski i jej sąsiadów na globalnej mapie logistycznej.
Europejska szansa
Transformacja regionu Europy Środkowo-Wschodniej w logistyczne centrum przyszłości jest nie tylko szansą na rozwój gospodarczy, ale także odpowiedzią na globalne trudności, z którymi mierzy się obecnie świat. Dzięki strategicznym inwestycjom i współpracy, Europa Środkowo-Wschodnia ma potencjał, aby stać się jednym z kluczowych graczy w globalnych łańcuchach dostaw.