Kontakt Zapytanie ofertowe

Magazyn czasowego składowania

Składowanie towarów w magazynach czasowego składowania

Magazyny czasowego składowania ASL są usytuowane w strategicznych lokalizacjach, co ułatwia przepływ towarów i zmniejsza koszty logistyczne. Są to w pełni nowoczesne obiekty, dostosowane do szybkiej obsługi, zarządzanej przez doświadczonych fachowców. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje składowanie towaru w magazynie czasowego składowania, na jakich zasadach się odbywa i co możemy dla Ciebie zrobić, wpisz wszystkie swoje pytania do naszego formularza.

Jak działa magazyn czasowego składowania?

Magazyn czasowego składowania, podobnie jak skład celny, to miejsce zatwierdzone przez organy celne, gdzie towary są przechowywane pod nadzorem celnym. Zarówno skład celny, jak i magazyn czasowego składowania pozwalają na przechowywanie towarów przed ich odprawieniem bez natychmiastowej konieczności opłacania cła, podatków, czy akcyzy,jednak istnieją pewne różnice w funkcjonowaniu obu tych miejsc. W magazynie czasowego składowania znajdują się towary, w stosunku do których podjęto próbę zgłoszenia celnego, jednak nastąpiły przeszkody (np. brakuje dokumentacji) i konieczne jest odroczenie działań. Magazyn czasowego składowania pozwala na przesunięcie odpraw, a towary znajdują się już pod dozorem celnym (czyli towary wprowadzone do magazynu muszą być ewidencjonowane pod nadzorem celnym – dzięki temu jest pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami celnymi). *Więcej o tym, jak funkcjonuje skład celny, przeczytasz tutaj.
Skład celny pozwala na nieograniczone czasowo przechowywanie towarów. Natomiast w magazynie czasowego składowania towar musi zostać poddany procedurze odprawienia w ciągu 90 dni od momentu wprowadzenia go do ewidencji. W tym czasie właściciel ma dostęp do swoich towarów, ale nie może dokonywać na nich operacji. Jest to czas na uzyskanie wszelkich pozwoleń, które pozwolą na dokonanie skutecznego zgłoszenia celnego. Jeśli dokumentacja po upływie tego czasu nadal nie jest kompletna, należy przenieść towar do składu celnego.
sklad celny gdansk blisko portu magazyn czasowego skladowania

Braki w dokumentacji mogą polegać na konieczności odbycia dodatkowych badań przez stację sanitarno-epidemiologiczną przy transporcie środków spożywczych, wymogu przedstawienia dokumentu pochodzenia towaru, pobrania próbek przez WIJHARS (Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) dla towarów rolno-spożywczych, które są transportowane z krajów niewchodzących w skład Unii Europejskiej, czy też konieczności uzyskania opinii PIP-u, UKE, czy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, gdy chodzi o transport maszyn budowlanych.

 

*Oferujemy kompleksową pomoc w uzupełnianiu dokumentacji potrzebnej do prawidłowego zgłoszenia celnego importowanych towarów: zarówno jeśli chodzi o te importowane z terytorium Unii Europejskiej, jak i z pozostałych regionów Europy oraz z innych kontynentów. Zapraszamy do wpisania w formularz kontaktowy informacji, dzięki którym sprawnie dobierzemy najlepsze sposoby transportowania, magazynowania i dystrybuowania towarów.

 

Dlaczego warto skorzystać z magazynu czasowego składowania?

Magazyn czasowego składowania to dobry sposób na zabezpieczenie płynności finansowej firmy, szczególnie w przypadku transportowania dużych partii. Brak konieczności natychmiastowego wnoszenia opłat związanych z przyjęciem towaru na terytorium Polski pozwala na lepsze planowanie wydatków i zmniejsza ryzyko związane z wahaniami kursów walut. Jest to bardzo istotne dla firm działających na rynkach międzynarodowych, które potrzebują elastyczności w zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz możliwości przechowywania towarów bez natychmiastowych kosztów.
Korzystanie z magazynu celnego upraszcza wiele procedur celnych, umożliwiając firmom przechowywanie towarów pod nadzorem celnym bez konieczności natychmiastowej odprawy celnej. To oszczędza czas i upraszcza procesy związane z importem i eksportem.  Towary w magazynie  czasowego składowania są magazynowane pod nadzorem celnym, co zwiększa bezpieczeństwo i zapewnia zgodność z przepisami celnymi.

Sprawny reeksport przy wykorzystaniu magazynu czasowego składowania

Towary składowane w magazynie celnym, które są przeznaczone na eksport poza Unię Europejską, nie podlegają opodatkowaniu ani opłatom celnym, co daje firmom przewagę w handlu międzynarodowym. W przypadku sprzedaży towarów na rynki zagraniczne, firmy mogą uniknąć opłat celnych, co jest korzystne dla ich rentowności.