Kontakt Zapytanie ofertowe
Cła wyrównawcze na pojazdy elektryczne z Chin

Cła wyrównawcze na pojazdy elektryczne z Chin

Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie ceł wyrównawczych na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach. Obecnie pojazdy elektryczne produkowane w Chinach są tańsze o nawet 30% od podobnych modeli produkcji europejskiej.

Konkurencyjność chińskich pojazdów elektrycznych

Dochodzenie Komisji Europejskiej wstępnie wykazało, że przemysł pojazdów elektrycznych w Chinach korzysta z nieuczciwego zaniżania ceny, celem odstraszenia konkurencji. Stwarza to ryzyko wyrządzenia szkody gospodarczej unijnym producentom samochodów elektrycznych. W związku z tymi niepokojącymi sygnałami Komisja Europejska skontaktowała się z rządem chińskim, aby znaleźć sposób rozwiązania tej sytuacji zgodny z WTO. W dochodzeniu zbadano również potencjalne konsekwencje i wpływ proponowanych ceł na importerów oraz użytkowników zielonych pojazdów w UE.

Jak wysokie będą cła?

Komisja ujawniła poziom tymczasowych ceł wyrównawczych, jakie przewiduje nałożyć na przywóz pojazdów elektrycznych z Chin, jeżeli rozmowy z władzami chińskimi nie doprowadzą do skutecznego rozwiązania problemu.

Tymczasowe cła wyrównawcze byłyby pobierane tylko i wyłącznie w przypadku nałożenia ostatecznych ceł. Dotychczasowe cło na chińskie samochody elektryczne wynosiło 10%.
Indywidualne cła, jakie Komisja chce nałożyć na trzech chińskich producentów objętych próbą, byłyby następujące: SAIC: 38,1%; Geely:20% BYD: 17,4%. Inni producenci pojazdów typu BEV w Chinach, którzy współpracowali w dochodzeniu, ale nie zostali objęci próbą, podlegaliby średniemu ważonemu cłu w wysokości 21%. Producenci, którzy nie współpracowali w dochodzeniu, podlegaliby cłu: 38,1%.

Jeżeli rozmowy z rządem chińskim nie przyniosą rezultatów, cła zostaną wprowadzone już 4 lipca tego roku.

Pozostałe wpisy

Inwestycja w przyszłość? Plan dla lotniska CPK do 2060 roku

Minister Infrastruktury podpisał jeden z dokumentów niezbędnych do założenia lotniska i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, gotowy jest plan generalny. W […]


Czytaj więcej

Przyszłość żeglugi śródlądowej w Polsce

Żegluga śródlądowa jest dla Polski jednym z kluczowych środków transportu, jako ekologiczny oraz budżetowy środek transportu. Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę […]


Czytaj więcej

Obecna sytuacja na Morzu Czerwonym

Transport morski przez Morze Czerwone jest w dalszym ciągu bardzo ryzykowny, ataki rebeliantów Huti obejmują coraz to większy obszar na […]


Czytaj więcej