Kontakt Formularz kontaktowy
Spadki w eksporcie i imporcie towarów rolno-spożywczych

Spadki w eksporcie i imporcie towarów rolno-spożywczych

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w pierwszym kwartale tego roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wyniosła około 55 mld zł i była o 3 proc. niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Import towarów rolno-spożywczych do Polski wyniósł 37 mld zł i był o 1 proc. mniejszy niż przed rokiem.

Wśród przyczyn spadku wartości eksportu i importu produktów rolnych i spożywczych wymienia się m.in. stabilizację cen na rynkach światowych, niższy wolumen transakcji czy problemy proceduralne, wynikające z nieprawidłowego wypełniania dokumentacji celnej.

Gdzie trafiają polskie rolnicze towary?

Polska eksportuje towaru rolnicze przede wszystkim na rynek unijny, szczególnie do krajów takich jak Niemcy, Francja czy Włochy. Z krajów pozaunijnych są to np.: Wielka Brytania, Ukraina oraz Stany Zjednoczone.

Kontrola produktów spożywczych

Import z krajów trzecich, np. z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej wiąże się z dodatkowymi formalnościami celnymi.

Przed odprawą celną produkty spożywcze mogą też podlegać określonym kontrolom Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych organów.

Należy również pamiętać o świadectwie pochodzenia towaru. Określenie z jakiego kraju pochodzi dany produkt opiera na przepisach celnych. Zgodnie z nimi kraj pochodzenia to ten, w którym towar został całkowicie uzyskany. Tzn. jeśli samochód został złożony z części wyprodukowanych w Chinach, ale złożony do końcowej formy we Włoszech to jest traktowany jako produkt włoski.

Pozostałe wpisy

Logistyka też potrzebuje chwili wytchnienia – Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych!

📦 Logistyka też potrzebuje chwili wytchnienia 🌼 W świecie logistyki, gdzie wszystko musi działać na czas, gdzie liczy się precyzja […]


Czytaj więcej

Transport konsolidacyjny – na czym polega i dla kogo jest ta usługa?

Transport konsolidacyjny to usługa, która rewolucjonizuje logistykę, pozwalając firmom na efektywne i ekonomiczne przewożenie towarów. W tym artykule wyjaśniamy, czym […]


Czytaj więcej

Czym jest planowanie transportu i jakie są jego etapy i procesy

Planowanie transportu to kluczowy element logistyki, który pozwala na efektywne zarządzanie przewozem towarów, redukcję kosztów i zapewnienie terminowości dostaw. W […]


Czytaj więcej